Červená  vína

Francie

Jedna z nejdůležitějších vinařských zemí světa. Nachází se v ní několik z nejvýznamnějších regionů z nichž žádný nezapře specifický "terroir". Výjimečná vína od šumivých vín z Remeše až po těžká červená vína z Languedocu. Najdeme zde všechny důležité světové odrůdy. Ať už Syrah z Rhony, Sauvignon z Loiry, nebo Chardonnay z Burgundska vína zde dosahují výborných kvalit.

 

Bordeaux

Jeden z nejproduktivnějších francouzských regionů. Dominují zde červená vína, která v malé míře doplňují suchá bílá vína a slavná bílá vína sladká. Velké množství apelací nabízí často velmi odlišná vína, z nichž ta nejlepší stojí na samé špičce kvalitativního žebříčku. Oblast Bordeaux nacházející se na březích řeky Gironde dělíme na tzv. levý a pravý břeh. Z levého břehu pochází nejlepší vína z apelací Médoc, Haut – Médoc , Margaux, St. Julien a Graves, z břehu pravého jsou to potom vína z Pomerolu a St. Émilionu. Pozor na levná červená vína, produkovaná ve velkém množství ve kvalitě neodpovídající tomuto úžasnému regionu.

 

Château La Lagune

Vinařství situované v oblasti Haut – Médoc, spravující 80 hektarů vinic. V kategorii Grand Cru classé od roku 1855. Prim v jejich víně hraje Cabernet Sauvignon doplněný Merlotem. Vše dotváří menší podíly Cabernetu Franc a Petitu Verdot. Zraje ve sudech z francouzského dubu z 50% nových.

Château La Lagune 1998

Château La Lagune 1995

Château La Lagune 1991

 

Château Sociando – Mallet

Vinařství sídlící ve vesnici Saint – Seurin – de – Cadourne v oblasti Haut - Médoc. Vlastněno Jeanem Gautreauem od roku 1969. Aktuálně hospodaří na 85ti hektarech produkujíce 500 000 lahví prvního a druhého vína. Cabernet Sauvignon a Merlot dotváří drobný doplněk Cabernetu Franc.

Château Sociando - Mallet 1990

Château Sociando - Mallet 1983

 

 

 

 

 

Château La Fleur de Boüard

Vinařství vlastněné rodinou Huberta de Boüard de Laforest, spoluvlastníka Château Angélus. Víno se skládá z takřka 90 % Merlotu doplněno Cabernetem Franc a Cabrentem Sauvignon. 28 hektarů vinic se nachází v apelaci Lalande de Pomerol, podloží je jílovité s mohutnými valouny.

Château La fleur de Boüard 2011

Château La fleur de Boüard 2008

 

 

 

 

Château Brane Cantenac

Grand Cru classé od roku 1855. 75 hektarů vinic v apelaci Margaux. Vlastněno rodinou Henriho Lurtona, které vinařství patří již po několik generací. Základ tvoří Cabernet Sauvignon a Merlot, přičemž nepatrně převládá Cabernet, doplněno Cabernetem Franc a nepatrnou částí Carmenére, což je klasická francouzská odrůda, ale dnes se s ní setkáme prakticky pouze v Novém světě.

Château Brane – Cantenac 2008

 

 

 

Château d'Issan

Grand Cru classé od roku 1855. Vlastněno rodinou Cruse od roku 1945 až do současnosti. Réva roste na štěrkovo – hlinitém podloží. Složení prvního vína je klasické pro apelaci Margaux, 65% Cabernetu Sauvignon a 35% Merlotu. Víno zraje 18 měsíců v dubových sudech.

Château d'Issan 2008

 

 

 

 

 

 

 

Château du Tertre

Vinařství z apelace Margaux, hospodařící na 52 hektarech vinic. Grand Cru classé od roku 1855. Dominantní úlohu v jeho vínech hraje Cabernet Sauvignon, doplněný odrůdami Cabernet Franc, Merlot a Petit Verdot. Vinice se nacházejí na podloží složeném z hlubokých štěrků, víno zraje 17 měsíců na sudech, cca z 50 % nových.

Château du Tertre 2011

Château du Tertre 2009

Château du Tertre 2008

 

 

 

 

Château Lascombes

Opět Grand Cru classé ze slavné klasifikace roku 1855. Hospodaří na rozsáhlejších pozemcích, cca. 112 hektarů vinic v apelaci Margaux. Pod vedením Dominique Befveho prošlo v novém tisíciletí obrodou, aktuálně vína špičkové kvality. Výraznější podíl Merlotu doplněného Cabernetem Sauvignon, v malé míře je zastoupen I Petit Verdot. Réva roste na podloží z hlinito – vápencových štěrků. Víno zraje 18 měsíců v sudech, cca. z 80ti % nových.

Château Lascombes 2008

 

 

 

 

 

Château Malescot St. Exupery

Rodina Zugerů koupila toto vinařství z Margaux v roce 1955, přesně sto let poté co obdrželo označení Grand Cru classé. Dnes se ve vinařství hospodaří na 28 hektarech vinic, rozkládajících se na podloží z pyrenejských štěrků. Složení odrůd se samozřejmě mění s ročníky, nicméně takřka totožný podíl Cabernet Sauvignon s Merlotem doplňuje miniaturní podíl Cabernetu Franc. Víno zraje 12 měsíců v sudech z nichž je 75% nových.

Château Malescot St. Exupery 2011

 

 

Château Palmer

Slavné vinařství z Margaux pojmenované po anglickém generálovy, kterému vinařství na začátku 19tého století patřilo. Vinařství aktuálně hospodaří na 55 hektarech vinic na podloží z hlubokých štěrků. Famózní první vino s dlouhým potenciálem k archivaci. Mimořádně důležité tzv. druhé víno nazvané Alter Ego, které dosahuje kvality leckterých prvních vín. Merlot v mírně větším podílu nad Cabernetem Sauvignon. U Alter Ego navíc doplněno Petitem Verdot.

Château Palmer 1986

Château Palmer Alter Ego 2011

 

Château Baron de Pichon Longueville

Vinařství jehož vína jsou postavena na odrůdě Cabernet Sauvignon doplněné Merlotem. Vinice rozkládající se na hlubokých čtvrtohorních štěrcích mají rozlohu 73 hektarů a nacházejí se v apelaci Pauillac. Grand Cru classé od roku 1855.

Château Baron de Pichon Longueville 2011

Château Baron de Pichon Longueville 1993

 

Château Grand Puy Lacoste

V majetku rodiny Borie od roku 1987, hospodařící v apelaci Pauillac na 90 hektarech vinic. Podloží vinic je složeno z hlubokých hrubých štěrků. Víno složené z převahy Cabernetu Sauvignon doplněného Merlotem zraje 18 měsíců v dubových sudech, ze 75% nových.

Château Grand-Puy-Lacoste 2009

 

Château Haut – Batailley

Vinařství nacházející se v apelaci Pauillac. Hospodaří na 22 hektarech vinic na nichž se pěstuje 65% odrůdy Cabernet Sauvignon, 25 % Merlotu a 10 % Cabernetu Franc. Ve vlastnictví rodiny Borie od roku 1932. Víno zraje 20 měsíců v dubových sudech, z toho 40% je nových.

Château Haut Batailley 1998

Château Haut Batailley 1988

 

Château Beaureguard

Historie tohoto vinařství sahá až do 11tého století. Vinice se nacházejí v apelaci Pomerol, kde se rozkládá 17 a půl hektaru vinic. Podloží vinohradu se skládá ze štěrkopísků a pěstují se zde odrůdy Merlot a Cabernet Franc. Ve víně je dominantní Merlot zastoupený více než dvěma třetinami. 19 měsíců pouze v nových sudech.

Château Beaureguard 2011

Château Beaureguard 2008

 

Château Clinet

Vinařství sídlí v srdci apelace Pomerol, kde rodina Laborde hospodaří na 11 hektarech vinic rozkládajících se na podloží ze starých štěrků a jílů. Víno postavené na odrůdě Merlot doplněné Cabernetem Sauvignon a Cabernetem Franc. 16 měsíců zrání v sudech, z nichž je 60% nových.

Château Clinet 2011

 

 

 

 

Château La Conseillante

V držení rodiny Nicolas od roku 1871. Vinařství patří do apelace Pomerol. Hospodaří se zde na 12 hektarech vinic na hlíně a štěrku na železitém podloží. Stěžejní odrůdu Merlot zde doplňuje Cabernet Franc. 18 měsíců zrání v dubových sudech, z nichž je 65% každoročně nových.

Château La Conseillante 2011

Château La Conseillante 1986

 

 

 

 

 

 

Château Petit Village

Menší Château hospodařící na 10 hektarech vinic v apleaci Pomerol. Vinice se nachází na hlubokém štěrkovitém podloží s písky a jíly. Tradičně v Pomerolu stěžejní Merlot je zde doplněn Cabernetem Sauvignon a Cabernetem Franc. 16 měsíců zrání v dubových sudech, z nichž je 65% každoročně nových.

Château Petit Village 2011

 

Château Canon-la-Gaffeliére

Château patřící rodině von Neipperg. 1er Grand Cru Classé v apelaci Saint – Émilion. Vinice v průměrném stáří 35ti let se rozkládají na jílovo vápencovém a jílovo písčitém podloží. Převládající odrůdu Merlot ve víně doplňují Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon. 15 měsíců zrání v sudech, z 80 % nových.

Château Canon-la-Gaffeliére 2011

Château Canon-la-Gaffeliére 2008

 

Clos de l'Oratorie

Vinařství, které je opět ve vlastnictví rodiny von Neipperg. Grand Cru Classé v apelaci Saint Émilion. 10,32 hektarů vinic opět na jílovo vápencové a jílovo písčité půdě. 90% odrůdy Merlot doplňuje 10 % Cabernetu Franc. Víno leží 14 měsíců v sudech, z toho 60% je nových.

Château Clos de l'Oratorie 2011

Château Clos de l'Oratorie 2009

 

Château Fombrauge

Château v kategorii Grand Cru Classé ze Saint Émilionu. Poměrně velká rozloha vinic, vinařství hospodaří na 45ti hektarech, Vinice se nacházejí na podloží z jílu a vápence. Stěžejní Merlot doplňuje Cabernet Franc s opravdu miniaturní spoluúčastí Cabernetu Sauvignon. 18 měsíců zrání v sudech, přesně z poloviny nových.

Château Fombrauge 2011

 

Château Figeac

Jedna z ikon apelace Saint Émilion a celého Bordeaux obecně. 1er Grand Cru Classé. Vlastněno rodinou Manoncourt od roku 1892. 54 hektarů vinic, z nichž 40 je vlastních. Odrůdové složení tvoří po třetině Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot. Tato kupáž se nazývá, jako tzv. Figeac style. Víno zraje 17 měsíců pouze v nových sudech.

Château Figeac 2011

 

Château Pavie Macquin

Grand Cru Classsé z apelace Saint – Émilion vlastněné rodinou Corre Macquin. Pouze 15 hektarů vinic vysázených na půdě, která je jílovito – vápencová na vápencovém podloží. Dominantní je zde Merlot, doplněný Cabernetem Franc a špetkou Cabernetu Sauvignon. První víno zraje 18 měsíců na sudech, z 60ti % nových.

Château Pavie Macquin 2011

 

Château Montrose

Vinařství z apelace Saint Éstephe zařazené do kategorie Grand Cru classé v roce 1855. Rodina Bouygues zde obhospodařuje 94 hektarů vinic na nichž je vysázen dominantní Cabernet Sauvignon doplněný Merlotem, Cabernetem Franc a trochou Petitu Verdot. V podloží vinohradů najdeme hluboké štěrky s jíly. První víno zraje 18 v sudech z nichž 40% je nových.

Château Montrose 2011

Château Montrose 1995

Château Montrose 1989

 

Château Ormes de Pez

Château ve vlastnictví rodiny Cazes. Vinice se nacházejí v apelaci Saint Éstephe. Celkový rozsah vinohradů je 37 hektarů s garonskými písky s jílovitým podložím. Odrůdově lehce převládá Cabernet Sauvignon nad Merlot, doplněny jsou Cabernetem Franc a Petitem Verdot. První víno zraje 15 měsíců v sudech, 45% z nich je nových.

Château Ormes de Pez 2011

Château Ormes de Pez 2008

 

 

 

Burgundsko

Jeden z nejuznávanějších vinařských regionů nejen ve Francii. Historicky důležitá oblast zachovávající si svoje svébytné kouzlo, které se týká i vín a jídel. Region proslulý velkými víny z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Živočišná, rustikální vína, zároveň elegantní, často s dlouhým potenciálem k archivaci. Malé polohy a produkce z jednotlivých apelací zvyšují již tak velký zájem a poptávku po těchto vínech.

 

 

Domaine de Bellene

Vinařství založené roku 2005 slavným francouzským vinařem Nicolasem Potelem. Vinice staré 50 až 100 let se nacházejí v severní části Burgundska v apelaci Côte d'Or. Nicolas se snaží svá vína vyrábět v souladu s přírodou s velice šetrnými zásahy ve vinici. Od přírodních postřiků po ruční sběr hroznů v malých 10ti kilových bedýnkách, to vše se odráží v konečné podobě a kvalitě Nicolasových vín.

Volnay 2008

Beaune les Clos du Roi 2008

Corton Perriéres Grand Cru 2008

Chambertin Clos de Beze Grand Cru 2008

 

Itálie

Země s nepřeberným množstvím vinařských stylů a také odrůd, často autochtoních (jinde se nevyskytujících). Réva se pěstuje prakticky ve všech italských regionech. Najdeme zde snad nejpropracovanější snoubení pokrmů s jídly. Tohle si Italové umí vášnivě užít. Mezi nejvýznamnější vinařské oblasti patří bezesporu Piemonte a Toskánsko produkující velká červená vína. Bílým vínům se daří (nejen) v Trentinu a Friuli.

 

Piemonte

Oblast v severní Itálii v podhůří Alp. Horké léto, chladný, vlhký podzim je typickým znakem Piemontu a tento ráz se samozřejmě přenáší i do místního vína. Pěstují se zde dvě zásadní červené odrůdy Nebbiolo a Barbera. Z Nebbiola se vyrábějí dvě nejvýznamnější červená vína regionu Barolo a Barbaresco. Velká vína hodící se delší archivaci. Další odrůdou doplňující výše zmíněné je Dolcetto místními oblíbené k dennímu pití. V bílých vínech pak najdeme sladké, šumivé Moscato, Sauvignon nebo např. Místní odrůdu Roero Arneis.

 

Cogno

Barbera d'Alba 2010

Barolo DOCG Ravera 2008

 

Gaja

Barolo DOCG Dagromis 2006

Barbaresco DOCG 2007

Oreste Stefano

Barolo DOCG 2008

 

Giorgio Pelissero

Azienda Agricola založená v roce 1960 v Treisu, dnes hospodaří na 38 hektarech vinic, produkujíce 250 000 lahví. Základem produkce je samozřejmě odrůda Nebbiolo, doplněná o Barberu a Dolcetto v červených vínech, Moscato a autochtoní Freisu v odrůdách bílých. Treiso se nachází v srdci oblasti Barbaresco, v produkci Giorgia Pelissero najdeme Barbaresca rovnou tři. Přes základní Barbaresco Nubbiola, pak další dvě ze singlových vinic nazvaných Tulin a Vanotu.

Dolcetto d'Alba DOC "Augenta" 2011

Barbera d'Alba DOC "Piani" 2010

Nebbiolo Langhe DOC 2011

Long Now DOC 2009

Barbaresco DOCG "Nubiola" 2008

Barbaresco DOCG "Tulin" 2008

Barbaresco DOCG "Vanotu" 2008

 

Reverdito

Barolo DOCG "Riva Rocca" 2005

 

 

 

Toscana

Mimořádný, nejen vinařský region. Snoubení vína, jídla, historie, místní krajiny zde dosahuje majestátního vrcholu. Tři nejdůležitější subregiony jsou Chianti, Montalcino a Bolgheri. Na sobě nezávislé a zcela odlišné. Přímořské Bolgheri se pyšní červenými víny z odrůd pro tento region ne tak typickými ( hlavně Merlot, Cabernet Sauvignon). Kousek pod Florencií nacházející se Chianti a něco jižněji Montalcino naopak přinášejí slávu místní odrůdě Sangiovese. Brunello di Montalcino společně s Barolem a Barbarescem z Piemontu považováno za tři červené krále Itálie. Bílá vína v minoritě.

 

Antinori

Tignanello VdT 1988

Tignanello VdT 1989

Solaia VdT 1986

Solaia VdT 1987

Solaia VdT 1989

Solaia IGT 1996

Solaia IGT 1997

Solaia IGT 1998

Solaia IGT 1999

Solaia IGT 2000

 

Gaja

Magari IGT 2009

Brunello di Montalcino DOCG 2004

 

Tenuta dell Ornellaia

Ornellaia 1986 VdT

Ornellaia 1990 VdT

Ornellaia 1995 DOC

Ornellaia 1996 DOC

Ornellaia 1997 DOC

Ornellaia 1999 DOC

Ornellaia 2000 DOC

 

Tenuta San Guido

Sassicaia 1988 VdT

Sassicaia 1989 VdT

Sassicaia 1990 VdT

Sassicaia 1994 IGT

Sassicaia 1995 IGT

Sassicaia 1996 IGT

Sassicaia 1998 IGT

Sassicaia 1999 IGT

Sassicaia 2000 IGT

 

Morava

Ve světě neprávem opomíjený region a jedna z nejseverněji položených vinařských oblastí. Díky chladnějšímu podnebí vhodná pro bílá vína, kterým vyhovuje střídání denních a nočních teplot. Vína si zachovávají vyšší kyseliny, nejsou fádní, jsou ovocná a pikantní. Svěží bílá vína, např. z Pálavy dosahují výborných kvalit. Dobrých výsledků dosahuje ve vydařených letech také Pinot Noir.

 

 

Jaromír Gala

Vinařství z Pálavy, konkrétně z vesnice Bavory. Díky mimořádným pálavským podmínkám produkuje jemná, minerální vína. Malá produkce, vysoká kvalita. Důraz na bílé odrůdy, Sauvignon, Chardonnay, samozřejmě Ryzlink vlašský. V červených vynikající Pinot Noir. Snaha držet kontinuitu v navazujících ročnících.

Cuvée červené 2013

Merlot-Frankovka ps-vzh 2012

 

 

 

 

 

 

Stapleton & Springer

Jaroslav Springer je vinař z Bořetic zaměřující se na pěstování a produkci vín z odrůdy Pinot Noir. Vinařství vzniklo v roce 2004 spojením Jaroslava Springera s Craigem a Benjaminem Stapletony. Spravováno je 16 ha vlastních vinic takřka bez výjimky osázených odrůdou Pinot Noir. Vinice jsou obhospodařovány v režimu BIO. Inspirace v Burgundsku je patrná, výsledkem jsou mimořádně povedené Pinoty oblíbené milovníky této odrůdy.

Pinot Noir Terasy 2009

Roučí 2011

Pinot Noir 2011

Roučí 2007

Pinot Noir Bratáčky 2012

 

 

 

 

Jakub Šamšula

Mladý vinař z Čejkovic zaměřující se na produkci bílých vín. Z malého rodinného sklípku postupně vybudoval moderní vinařství. Nabídku postavenou na klasických bílých odrůdách (Chardonnay, Ryzlink rýnský, nebo Sauvignon ) doplňuje Rulandské modré. Populární, líbivá vína pro každodenní pití.

Rulandské modré 2011, výběr z hroznů

 

 

 

 

 

 

 

Trpělka & Oulehla

Známé vinařství založené roku 1991 v Nových Bránicích. Díky specifickým Kounickým podmínkám založeným na štěrkopíscích zajímavá červená vína, např. Frankovka, Zweigeltrebe, nebo Rulandské modré, vynikající bílá vína, Veltlínské zelené, Sauvignon. Výborná suchá Pálava.

Frankovka 2012, pozdní sběr

Svatovavřinecké 2011, pozdní sběr

Zweigeltrebe 2011, pozdní sběr

 

 

 

 

Libor Veverka

Druhý zástupce čejkovických vinařů v nabídce Garage wine. Rodinné vinařství, produkující malé partie vín. Veškerá produkce pochází z vlastních vinic. Hrozny jsou zpracovávány pomocí nejmodernějších technologií. Velmi zajímavé Chardonnay na sudu, nebo plný a krémový Neronet.

Neronet 2013, pozdní sběr

 

 

 

Rakousko

Popularita rakouských vín rok od roku celosvětově roste. Nejdůležitější vinařské oblasti se nachází ve východní části země, kolem Vídně, u břehů Dunaje a u maďarských hranic. Nejdůležitějšími odrůdami jsou Grüner Veltliner, Riesling a Zweigelt. Minerální bílá vína dosahují při nižších výnosech mimořádných kvalit. Červená vína dosahují nejlepších výsledků v Burgenlandu.

 

Burgenland

Oblast rozkládající se na březích Neusiedlerského jezera proslavená červenými a přírodně sladkými víny. Jeden z nejteplejších regionů z Rakouska. Odrůdově rozmanitější než jiné oblasti v Rakousku. Vynikající Zweigelt, ale také Frankovka, nebo Merlot. Nejdůležitějšími centry jsou Gols a Rüst, pro sladká vína pak Ilmitz.

 

Gut Oggau

Rodinné vinařství ležící u západního břehu Neusiedlersee v obci Oggau. Eduard Tscheppe klade důraz na práci v e vinici citlivou k révě i půdě. Výsledkem jsou plná, extraktivní vína, splňující nejpřísnější kritéria značky Demeter. Přírodní, přesto čistá vína s předpokladem k dlouhé archivaci.

Atanasius 2012

Josephine 2011

Joschuari 2011

Bertholdi 2011

 

 

 

 

 

Helmut Preisinger

Známý výrobce ze slavné obce Gols produkující velká červená, ale i bílá vína. Specializuje se nejen na místního krále Zweigelt, ale i na odrůdy Merlot, Shiraz, Rulandské šedé, nebo Sauvignon. Vína dosahují dlouhodobě vysokých ratingů.

Zweigelt Neusiedlersee DAC 2013

Gols 2011

Mithras 2011

Merlot 2011

Pinot Noir 2002

Mithras Cigarillo 2011

Ego 2009

 

Weingut Salzl

Rodinné vinařství nacházející se u východních břehů Neusiedlersee, ve slavné vinařské obci Ilmitz. Teplý vzduch přicházející z panonské roviny dává regionu jedinečné mikroklima s teplým, horkým létem a chladnou zimou. Obrovská rozloha jezera slouží jako přirozený regulátor klimatu, jehož výkyvy zmírňuje. 300 slunečních dní v roce, pak dotváří opravdu vynikající podmínky pro pěstování vinné révy. Na to vše navazuje práce ve sklepě za použití nejmodernějších technologií. Šetrná práce se sudem vína dotváří, ale neoslabuje jejich charakter. Výsledkem jsou prvotřídní vína, skvěle prezentující region, ze kterého vzešla.

 

Zweigelt reserve 2012

Réva pochází z vinic se štěrkovým podložím a jílovitou půdou. Fermentace v nerezových tancích, následovalo 18 měsíců zrání v malých dubových sudech. Na vůni vanilka, skořice, lesní ovoce třešně. Chuť navazuje na aroma, víno je příjemně šťavnaté, lehce minerální, s jemnou kyselinkou na konci. Vhodné k dalšímu nazrávání. Skvěle doplní červená masa s tmavými omáčkami nebo třeba telecí játra.

 

Syrah 2012

Hrozny sesbírané z vinic s písčitým podložím. 18 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Výrazně ovocné víno, převládají rybízové tóny, najdeme zde silné stopy koření, tabáku, vanilky, oříšky. Zraním se budou projevovat tóny anýzu, lékořice. Pikantní, elegantní. Typický Syrah, v rámci Burgenlandu špičková kvalita. Výrazný potenciál k archivaci. Výborně doprovodí divočinu, těžší úpravy červených mas.

 

Cabernet Sauvignon 2012

Réva pochází z vinic s písčitým podložím. 16 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Rubínově červený Cabernet. Na vůni výrazné tóny černého rybízu, vanilky, eukalyptu, bobulového ovoce. V chuti silné, minerální a šťavnaté víno s příjemnou tříslovinou a sušeným ovocem v dochuti. Složité víno, které se ležením v lahvi bude vyvíjet a měnit. Výborně doplní lehčí úpravy červených mas.

 

Sacris Premium 2011

Hrozny sesbírané z vinic se štěrkovým podložím a jílovitou půdou. 16 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Jedna z vlajkových lodí vinařství 100% odrůda Zweigelt, který v tomto víně ukazuje svoji skrytou tvář. Velké hutné víno, které bychom hledali spíše v cuvée z Jižní Francie. Tóny sušených švestek, vanilky, kompotovaného ovoce doprovází svěží jemná kyselina s tóny oliv, papriky a čokolády. Výborně doprovodí červená masa s tmavými omáčkami.

 

všechna práva vyhrazena GARAGE Wine © 2012-2020 | foto © f-f.cz a GARAGE Wine | design dwgd.cz

GARAGE WINE s.r.o., Údolní 222/5, Brno-město, 602 00 Brno, IČ: 02270790, OR: Spisová značka C 80780 vedená u Krajského soudu v Brně

Francie

Jedna z nejdůležitějších vinařských zemí světa. Nachází se v ní několik z nejvýznamnějších regionů z nichž žádný nezapře specifický "terroir". Výjimečná vína od šumivých vín z Remeše až po těžká červená vína z Languedocu. Najdeme zde všechny důležité světové odrůdy. Ať už Syrah z Rhony, Sauvignon z Loiry, nebo Chardonnay z Burgundska vína zde dosahují výborných kvalit.

 

Bordeaux

Jeden z nejproduktivnějších francouzských regionů. Dominují zde červená vína, která v malé míře doplňují suchá bílá vína a slavná bílá vína sladká. Velké množství apelací nabízí často velmi odlišná vína, z nichž ta nejlepší stojí na samé špičce kvalitativního žebříčku. Oblast Bordeaux nacházející se na březích řeky Gironde dělíme na tzv. levý a pravý břeh. Z levého břehu pochází nejlepší vína z apelací Médoc, Haut – Médoc , Margaux, St. Julien a Graves, z břehu pravého jsou to potom vína z Pomerolu a St. Émilionu. Pozor na levná červená vína, produkovaná ve velkém množství ve kvalitě neodpovídající tomuto úžasnému regionu.

 

Château La Lagune

Vinařství situované v oblasti Haut – Médoc, spravující 80 hektarů vinic. V kategorii Grand Cru classé od roku 1855. Prim v jejich víně hraje Cabernet Sauvignon doplněný Merlotem. Vše dotváří menší podíly Cabernetu Franc a Petitu Verdot. Zraje ve sudech z francouzského dubu z 50% nových.

Château La Lagune 1998

Château La Lagune 1995

Château La Lagune 1991

 

Château Sociando – Mallet

Vinařství sídlící ve vesnici Saint – Seurin – de – Cadourne v oblasti Haut - Médoc. Vlastněno Jeanem Gautreauem od roku 1969. Aktuálně hospodaří na 85ti hektarech produkujíce 500 000 lahví prvního a druhého vína. Cabernet Sauvignon a Merlot dotváří drobný doplněk Cabernetu Franc.

Château Sociando - Mallet 1990

Château Sociando - Mallet 1983

 

 

 

 

 

Château La Fleur de Boüard

Vinařství vlastněné rodinou Huberta de Boüard de Laforest, spoluvlastníka Château Angélus. Víno se skládá z takřka 90 % Merlotu doplněno Cabernetem Franc a Cabrentem Sauvignon. 28 hektarů vinic se nachází v apelaci Lalande de Pomerol, podloží je jílovité s mohutnými valouny.

Château La fleur de Boüard 2011

Château La fleur de Boüard 2008

 

 

 

 

Château Brane Cantenac

Grand Cru classé od roku 1855. 75 hektarů vinic v apelaci Margaux. Vlastněno rodinou Henriho Lurtona, které vinařství patří již po několik generací. Základ tvoří Cabernet Sauvignon a Merlot, přičemž nepatrně převládá Cabernet, doplněno Cabernetem Franc a nepatrnou částí Carmenére, což je klasická francouzská odrůda, ale dnes se s ní setkáme prakticky pouze v Novém světě.

Château Brane – Cantenac 2008

 

 

 

Château d'Issan

Grand Cru classé od roku 1855. Vlastněno rodinou Cruse od roku 1945 až do současnosti. Réva roste na štěrkovo – hlinitém podloží. Složení prvního vína je klasické pro apelaci Margaux, 65% Cabernetu Sauvignon a 35% Merlotu. Víno zraje 18 měsíců v dubových sudech.

Château d'Issan 2008

 

 

 

 

 

 

 

Château du Tertre

Vinařství z apelace Margaux, hospodařící na 52 hektarech vinic. Grand Cru classé od roku 1855. Dominantní úlohu v jeho vínech hraje Cabernet Sauvignon, doplněný odrůdami Cabernet Franc, Merlot a Petit Verdot. Vinice se nacházejí na podloží složeném z hlubokých štěrků, víno zraje 17 měsíců na sudech, cca z 50 % nových.

Château du Tertre 2011

Château du Tertre 2009

Château du Tertre 2008

 

 

 

 

Château Lascombes

Opět Grand Cru classé ze slavné klasifikace roku 1855. Hospodaří na rozsáhlejších pozemcích, cca. 112 hektarů vinic v apelaci Margaux. Pod vedením Dominique Befveho prošlo v novém tisíciletí obrodou, aktuálně vína špičkové kvality. Výraznější podíl Merlotu doplněného Cabernetem Sauvignon, v malé míře je zastoupen I Petit Verdot. Réva roste na podloží z hlinito – vápencových štěrků. Víno zraje 18 měsíců v sudech, cca. z 80ti % nových.

Château Lascombes 2008

 

 

 

 

 

Château Malescot St. Exupery

Rodina Zugerů koupila toto vinařství z Margaux v roce 1955, přesně sto let poté co obdrželo označení Grand Cru classé. Dnes se ve vinařství hospodaří na 28 hektarech vinic, rozkládajících se na podloží z pyrenejských štěrků. Složení odrůd se samozřejmě mění s ročníky, nicméně takřka totožný podíl Cabernet Sauvignon s Merlotem doplňuje miniaturní podíl Cabernetu Franc. Víno zraje 12 měsíců v sudech z nichž je 75% nových.

Château Malescot St. Exupery 2011

 

 

Château Palmer

Slavné vinařství z Margaux pojmenované po anglickém generálovy, kterému vinařství na začátku 19tého století patřilo. Vinařství aktuálně hospodaří na 55 hektarech vinic na podloží z hlubokých štěrků. Famózní první vino s dlouhým potenciálem k archivaci. Mimořádně důležité tzv. druhé víno nazvané Alter Ego, které dosahuje kvality leckterých prvních vín. Merlot v mírně větším podílu nad Cabernetem Sauvignon. U Alter Ego navíc doplněno Petitem Verdot.

Château Palmer 1986

Château Palmer Alter Ego 2011

 

Château Baron de Pichon Longueville

Vinařství jehož vína jsou postavena na odrůdě Cabernet Sauvignon doplněné Merlotem. Vinice rozkládající se na hlubokých čtvrtohorních štěrcích mají rozlohu 73 hektarů a nacházejí se v apelaci Pauillac. Grand Cru classé od roku 1855.

Château Baron de Pichon Longueville 2011

Château Baron de Pichon Longueville 1993

 

Château Grand Puy Lacoste

V majetku rodiny Borie od roku 1987, hospodařící v apelaci Pauillac na 90 hektarech vinic. Podloží vinic je složeno z hlubokých hrubých štěrků. Víno složené z převahy Cabernetu Sauvignon doplněného Merlotem zraje 18 měsíců v dubových sudech, ze 75% nových.

Château Grand-Puy-Lacoste 2009

 

Château Haut – Batailley

Vinařství nacházející se v apelaci Pauillac. Hospodaří na 22 hektarech vinic na nichž se pěstuje 65% odrůdy Cabernet Sauvignon, 25 % Merlotu a 10 % Cabernetu Franc. Ve vlastnictví rodiny Borie od roku 1932. Víno zraje 20 měsíců v dubových sudech, z toho 40% je nových.

Château Haut Batailley 1998

Château Haut Batailley 1988

 

Château Beaureguard

Historie tohoto vinařství sahá až do 11tého století. Vinice se nacházejí v apelaci Pomerol, kde se rozkládá 17 a půl hektaru vinic. Podloží vinohradu se skládá ze štěrkopísků a pěstují se zde odrůdy Merlot a Cabernet Franc. Ve víně je dominantní Merlot zastoupený více než dvěma třetinami. 19 měsíců pouze v nových sudech.

Château Beaureguard 2011

Château Beaureguard 2008

 

Château Clinet

Vinařství sídlí v srdci apelace Pomerol, kde rodina Laborde hospodaří na 11 hektarech vinic rozkládajících se na podloží ze starých štěrků a jílů. Víno postavené na odrůdě Merlot doplněné Cabernetem Sauvignon a Cabernetem Franc. 16 měsíců zrání v sudech, z nichž je 60% nových.

Château Clinet 2011

 

 

 

 

Château La Conseillante

V držení rodiny Nicolas od roku 1871. Vinařství patří do apelace Pomerol. Hospodaří se zde na 12 hektarech vinic na hlíně a štěrku na železitém podloží. Stěžejní odrůdu Merlot zde doplňuje Cabernet Franc. 18 měsíců zrání v dubových sudech, z nichž je 65% každoročně nových.

Château La Conseillante 2011

Château La Conseillante 1986

 

 

 

 

 

 

Château Petit Village

Menší Château hospodařící na 10 hektarech vinic v apleaci Pomerol. Vinice se nachází na hlubokém štěrkovitém podloží s písky a jíly. Tradičně v Pomerolu stěžejní Merlot je zde doplněn Cabernetem Sauvignon a Cabernetem Franc. 16 měsíců zrání v dubových sudech, z nichž je 65% každoročně nových.

Château Petit Village 2011

 

Château Canon-la-Gaffeliére

Château patřící rodině von Neipperg. 1er Grand Cru Classé v apelaci Saint – Émilion. Vinice v průměrném stáří 35ti let se rozkládají na jílovo vápencovém a jílovo písčitém podloží. Převládající odrůdu Merlot ve víně doplňují Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon. 15 měsíců zrání v sudech, z 80 % nových.

Château Canon-la-Gaffeliére 2011

Château Canon-la-Gaffeliére 2008

 

Clos de l'Oratorie

Vinařství, které je opět ve vlastnictví rodiny von Neipperg. Grand Cru Classé v apelaci Saint Émilion. 10,32 hektarů vinic opět na jílovo vápencové a jílovo písčité půdě. 90% odrůdy Merlot doplňuje 10 % Cabernetu Franc. Víno leží 14 měsíců v sudech, z toho 60% je nových.

Château Clos de l'Oratorie 2011

Château Clos de l'Oratorie 2009

 

Château Fombrauge

Château v kategorii Grand Cru Classé ze Saint Émilionu. Poměrně velká rozloha vinic, vinařství hospodaří na 45ti hektarech, Vinice se nacházejí na podloží z jílu a vápence. Stěžejní Merlot doplňuje Cabernet Franc s opravdu miniaturní spoluúčastí Cabernetu Sauvignon. 18 měsíců zrání v sudech, přesně z poloviny nových.

Château Fombrauge 2011

 

Château Figeac

Jedna z ikon apelace Saint Émilion a celého Bordeaux obecně. 1er Grand Cru Classé. Vlastněno rodinou Manoncourt od roku 1892. 54 hektarů vinic, z nichž 40 je vlastních. Odrůdové složení tvoří po třetině Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot. Tato kupáž se nazývá, jako tzv. Figeac style. Víno zraje 17 měsíců pouze v nových sudech.

Château Figeac 2011

 

Château Pavie Macquin

Grand Cru Classsé z apelace Saint – Émilion vlastněné rodinou Corre Macquin. Pouze 15 hektarů vinic vysázených na půdě, která je jílovito – vápencová na vápencovém podloží. Dominantní je zde Merlot, doplněný Cabernetem Franc a špetkou Cabernetu Sauvignon. První víno zraje 18 měsíců na sudech, z 60ti % nových.

Château Pavie Macquin 2011

 

Château Montrose

Vinařství z apelace Saint Éstephe zařazené do kategorie Grand Cru classé v roce 1855. Rodina Bouygues zde obhospodařuje 94 hektarů vinic na nichž je vysázen dominantní Cabernet Sauvignon doplněný Merlotem, Cabernetem Franc a trochou Petitu Verdot. V podloží vinohradů najdeme hluboké štěrky s jíly. První víno zraje 18 v sudech z nichž 40% je nových.

Château Montrose 2011

Château Montrose 1995

Château Montrose 1989

 

Château Ormes de Pez

Château ve vlastnictví rodiny Cazes. Vinice se nacházejí v apelaci Saint Éstephe. Celkový rozsah vinohradů je 37 hektarů s garonskými písky s jílovitým podložím. Odrůdově lehce převládá Cabernet Sauvignon nad Merlot, doplněny jsou Cabernetem Franc a Petitem Verdot. První víno zraje 15 měsíců v sudech, 45% z nich je nových.

Château Ormes de Pez 2011

Château Ormes de Pez 2008

 

 

 

Burgundsko

Jeden z nejuznávanějších vinařských regionů nejen ve Francii. Historicky důležitá oblast zachovávající si svoje svébytné kouzlo, které se týká i vín a jídel. Region proslulý velkými víny z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Živočišná, rustikální vína, zároveň elegantní, často s dlouhým potenciálem k archivaci. Malé polohy a produkce z jednotlivých apelací zvyšují již tak velký zájem a poptávku po těchto vínech.

 

 

Domaine de Bellene

Vinařství založené roku 2005 slavným francouzským vinařem Nicolasem Potelem. Vinice staré 50 až 100 let se nacházejí v severní části Burgundska v apelaci Côte d'Or. Nicolas se snaží svá vína vyrábět v souladu s přírodou s velice šetrnými zásahy ve vinici. Od přírodních postřiků po ruční sběr hroznů v malých 10ti kilových bedýnkách, to vše se odráží v konečné podobě a kvalitě Nicolasových vín.

Volnay 2008

Beaune les Clos du Roi 2008

Corton Perriéres Grand Cru 2008

Chambertin Clos de Beze Grand Cru 2008

 

Rakousko

Popularita rakouských vín rok od roku celosvětově roste. Nejdůležitější vinařské oblasti se nachází ve východní části země, kolem Vídně, u břehů Dunaje a u maďarských hranic. Nejdůležitějšími odrůdami jsou Grüner Veltliner, Riesling a Zweigelt. Minerální bílá vína dosahují při nižších výnosech mimořádných kvalit. Červená vína dosahují nejlepších výsledků v Burgenlandu.

 

Burgenland

Oblast rozkládající se na březích Neusiedlerského jezera proslavená červenými a přírodně sladkými víny. Jeden z nejteplejších regionů z Rakouska. Odrůdově rozmanitější než jiné oblasti v Rakousku. Vynikající Zweigelt, ale také Frankovka, nebo Merlot. Nejdůležitějšími centry jsou Gols a Rüst, pro sladká vína pak Ilmitz.

 

Gut Oggau

Rodinné vinařství ležící u západního břehu Neusiedlersee v obci Oggau. Eduard Tscheppe klade důraz na práci v e vinici citlivou k révě i půdě. Výsledkem jsou plná, extraktivní vína, splňující nejpřísnější kritéria značky Demeter. Přírodní, přesto čistá vína s předpokladem k dlouhé archivaci.

Atanasius 2012

Josephine 2011

Joschuari 2011

Bertholdi 2011

 

 

 

 

 

Helmut Preisinger

Známý výrobce ze slavné obce Gols produkující velká červená, ale i bílá vína. Specializuje se nejen na místního krále Zweigelt, ale i na odrůdy Merlot, Shiraz, Rulandské šedé, nebo Sauvignon. Vína dosahují dlouhodobě vysokých ratingů.

Zweigelt Neusiedlersee DAC 2013

Gols 2011

Mithras 2011

Merlot 2011

Pinot Noir 2002

Mithras Cigarillo 2011

Ego 2009

 

Weingut Salzl

Rodinné vinařství nacházející se u východních břehů Neusiedlersee, ve slavné vinařské obci Ilmitz. Teplý vzduch přicházející z panonské roviny dává regionu jedinečné mikroklima s teplým, horkým létem a chladnou zimou. Obrovská rozloha jezera slouží jako přirozený regulátor klimatu, jehož výkyvy zmírňuje. 300 slunečních dní v roce, pak dotváří opravdu vynikající podmínky pro pěstování vinné révy. Na to vše navazuje práce ve sklepě za použití nejmodernějších technologií. Šetrná práce se sudem vína dotváří, ale neoslabuje jejich charakter. Výsledkem jsou prvotřídní vína, skvěle prezentující region, ze kterého vzešla.

 

Zweigelt reserve 2012

Réva pochází z vinic se štěrkovým podložím a jílovitou půdou. Fermentace v nerezových tancích, následovalo 18 měsíců zrání v malých dubových sudech. Na vůni vanilka, skořice, lesní ovoce třešně. Chuť navazuje na aroma, víno je příjemně šťavnaté, lehce minerální, s jemnou kyselinkou na konci. Vhodné k dalšímu nazrávání. Skvěle doplní červená masa s tmavými omáčkami nebo třeba telecí játra.

 

Syrah 2012

Hrozny sesbírané z vinic s písčitým podložím. 18 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Výrazně ovocné víno, převládají rybízové tóny, najdeme zde silné stopy koření, tabáku, vanilky, oříšky. Zraním se budou projevovat tóny anýzu, lékořice. Pikantní, elegantní. Typický Syrah, v rámci Burgenlandu špičková kvalita. Výrazný potenciál k archivaci. Výborně doprovodí divočinu, těžší úpravy červených mas.

 

Cabernet Sauvignon 2012

Réva pochází z vinic s písčitým podložím. 16 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Rubínově červený Cabernet. Na vůni výrazné tóny černého rybízu, vanilky, eukalyptu, bobulového ovoce. V chuti silné, minerální a šťavnaté víno s příjemnou tříslovinou a sušeným ovocem v dochuti. Složité víno, které se ležením v lahvi bude vyvíjet a měnit. Výborně doplní lehčí úpravy červených mas.

 

Sacris Premium 2011

Hrozny sesbírané z vinic se štěrkovým podložím a jílovitou půdou. 16 měsíců zrání v malých nových dubových soudcích. Jedna z vlajkových lodí vinařství 100% odrůda Zweigelt, který v tomto víně ukazuje svoji skrytou tvář. Velké hutné víno, které bychom hledali spíše v cuvée z Jižní Francie. Tóny sušených švestek, vanilky, kompotovaného ovoce doprovází svěží jemná kyselina s tóny oliv, papriky a čokolády. Výborně doprovodí červená masa s tmavými omáčkami.