Bílá vína

Francie

Jedna z nejdůležitějších vinařských zemí světa. Nachází se v ní několik z nejvýznamnějších regionů z nichž žádný nezapře specifický "terroir". Výjimečná vína od šumivých vín z Remeše až po těžká červená vína z Languedocu. Najdeme zde všechny důležité světové odrůdy. Ať už Syrah z Rhony, Sauvignon z Loiry, nebo Chardonnay z Burgundska vína zde dosahují výborných kvalit.

 

Burgundsko

Jeden z nejuznávanějších vinařských regionů nejen ve Francii. Historicky důležitá oblast zachovávající si svoje svébytné kouzlo, které se týká i vín a jídel. Region proslulý velkými víny z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Živočišná, rustikální vína, zároveň elegantní, často s dlouhým potenciálem k archivaci. Malé polohy a produkce z jednotlivých apelací zvyšují již tak velký zájem a poptávku po těchto vínech.

 

 

Domaine de Bellene

Vinařství založené roku 2005 slavným francouzským vinařem Nicolasem Potelem. Vinice staré 50 až 100 let se nacházejí v severní části Burgundska v apelaci Côte d'Or. Nicolas se snaží svá vína vyrábět v souladu s přírodou s velice šetrnými zásahy ve vinici. Od přírodních postřiků po ruční sběr hroznů v malých 10ti kilových bedýnkách, to vše se odráží v konečné podobě a kvalitě Nicolasových vín.

Sauvigny les Beaune 2008

Corton Charlemagne Grand Cru 2007

 

 

 

Morava

Ve světě neprávem opomíjený region a jedna z nejseverněji položených vinařských oblastí. Díky chladnějšímu podnebí vhodná pro bílá vína, kterým vyhovuje střídání denních a nočních teplot. Vína si zachovávají vyšší kyseliny, nejsou fádní, jsou ovocná a pikantní. Svěží bílá vína, např. z Pálavy dosahují výborných kvalit. Dobrých výsledků dosahuje ve vydařených letech také Pinot Noir.

 

 

Jaromír Gala

Vinařství z Pálavy, konkrétně z vesnice Bavory. Díky mimořádným pálavským podmínkám produkuje jemná, minerální vína. Malá produkce, vysoká kvalita. Důraz na bílé odrůdy, Sauvignon, Chardonnay, samozřejmě Ryzlink vlašský. V červených vynikající Pinot Noir. Snaha držet kontinuitu v navazujících ročnících.

Cuvée bílé 2013

Chardonnay/Pinot 2012, pozdní sběr

Pálava 2013

Ryzlink vlašský 2013, pozdní sběr

Sauvignon 2012, pozdní sběr

 

 

 

Milan Nestarec

Mladý, perspektivní vinař z Moravského Žižkova. 8 hektarů vlastních vinic, pouze ruční práce ve vinohradu. Přírodní vína s minimem zásahů, jak ve vinici, tak ve sklepě.

Neuburské klasik 2013

Sauvignon klasik 2013

PiNo klasik 2013

 

 

 

Jakub Šamšula

Mladý vinař z Čejkovic zaměřující se na produkci bílých vín. Z malého rodinného sklípku postupně vybudoval moderní vinařství. Nabídku postavenou na klasických bílých odrůdách (Chardonnay, Ryzlink rýnský, nebo Sauvignon ) doplňuje Rulandské modré. Populární, líbivá vína pro každodenní pití.

Pálava 2013, pozdní sběr

Rulandské šedé 2013, pozdní sběr

Sauvignon 2013, pozdní sběr

 

 

 

 

Trpělka & Oulehla

Známé vinařství založené roku 1991 v Nových Bránicích. Díky specifickým Kounickým podmínkám založeným na štěrkopíscích zajímavá červená vína, např. Frankovka, Zweigeltrebe, nebo Rulandské modré, vynikající bílá vína, Veltlínské zelené, Sauvignon. Výborná suchá Pálava.

Pálava 2013, moravské zemské víno

Veltlínské červené rané 2013, moravské zemské víno

Veltlínské zelené 2013, pozdní sběr

 

 

 

 

Libor Veverka

Druhý zástupce čejkovických vinařů v nabídce Garage wine. Rodinné vinařství, produkující malé partie vín. Veškerá produkce pochází z vlastních vinic. Hrozny jsou zpracovávány pomocí nejmodernějších technologií. Velmi zajímavé Chardonnay na sudu, nebo plný a krémový Neronet.

Chardonnay 2013, pozdní sběr

Ryzlink rýnský 2013, pozdní sběr

 

Rakousko

Popularita rakouských vín rok od roku celosvětově roste. Nejdůležitější vinařské oblasti se nachází ve východní části země, kolem Vídně, u břehů Dunaje a u maďarských hranic. Nejdůležitějšími odrůdami jsou Grüner Veltliner, Riesling a Zweigelt. Minerální bílá vína dosahují při nižších výnosech mimořádných kvalit. Červená vína dosahují nejlepších výsledků v Burgenlandu.

 

Burgenland

Oblast rozkládající se na březích Neusiedlerského jezera proslavená červenými a přírodně sladkými víny. Jeden z nejteplejších regionů z Rakouska. Odrůdově rozmanitější než jiné oblasti v Rakousku. Vynikající Zweigelt, ale také Frankovka, nebo Merlot. Nejdůležitějšími centry jsou Gols a Rüst, pro sladká vína pak Ilmitz.

 

Gut Oggau

Rodinné vinařství ležící u západního břehu Neusiedlersee v obci Oggau. Eduard Tscheppe klade důraz na práci v e vinici citlivou k révě i půdě. Výsledkem jsou plná, extraktivní vína, splňující nejpřísnější kritéria značky Demeter. Přírodní, přesto čistá vína s předpokladem k dlouhé archivaci.

Theodora 2012

Timotheus 2012

Emmeram 2012

Mechthild 2011

 

 

 

 

Helmut Preisinger

Známý výrobce ze slavné obce Gols produkující velká červená, ale i bílá vína. Specializuje se nejen na místního krále Zweigelt, ale i na odrůdy Merlot, Shiraz, Rulandské šedé, nebo Sauvignon. Vína dosahují dlouhodobě vysokých ratingů.

Sauvignon 2013

Welschriesling 2013

S.ex 2011

 

 

 

 

Kamptal

Severovýchodně od Wachau se nachází další důležitá oblast Rakouska Kamptal. Údolí řeky Kampu chrání révu před studenými větry ze severu a tím udržuje vyšší teplotu v regionu. Z odrůd zde dominuje tardičně Riesling a Grüner Veltliner. Vína jsou hutnější a v návaznost na Kremstal a Wachau také hodně minerální.

 

Peter Schweiger

Malý producent z obce Zöbing ležící severně od Langenlois. Specializuje se především na odrůdy Grüner Veltliner a Riesling dosahujících v tomto regionu vynikajících výsledků. Vína jsou typická svojí přímostí a mineralitou, se kterou se posléze setkáme i v blízkém Wachau.

Grüner Veltliner "Kamptal" 2012

Grüner Veltliner "Heiligenstein" 2012

Riesling "Terrasen" 2012

Riesling "Heiligenstein"

 

 

 

 

Wachau

Jedinečný vinařský region proslavený odrůdami Grüner Veltliner a Riesling (setkáme se zde i se Chardonnay, Rulandským bílým, nebo Sauvignonem. Terasovité vinice na severním břehu Dunaje. Podloží postavené na žule a rule. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, vliv Dunaje a specifické mikroklima umožňuje vzniknout špičkovým vínům. Lehčí, svěží vína v kategoriích Steinfeder a Federspiel. Těžší vína s vyšším alkoholem, tělnatá, s dlouhým potenciálem ke zrání v lahvi v kategorii Smaragd.

 

Weingut Alzinger

Známé vinařství otce a syna Alzingerů z Unterloibenu. Jedni z nejlepších procucentů vína z východní části Wachau. Malá produkce zaměřená na vysokou kvalitu. Výsadba pouhých 11ti hektarů vinic. Přes vysokou kvalitu Rieslingu se soustředí hlavně na Grüner Veltliner.

Grüner Veltliner federspiel "Mühlpoint" 2012

Riesling federspiel "Dürnsteiner" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Steinertal" 2011

Riesling smaragd "Steinertal" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Liebenberg" 2007

Riesling smaragd "Hollerin" 2007

Grüner Veltliner reserve 2011

 

Frantz Hirtzberger

Jedno z nejlepších vinařství regionu sídlící v jeho západní části, ve Spitzu. Vynikající federpiely, z nichž některé mohou směle konkurovat kategorii smaragd. Smaragdy pak mají předpoklady k dlouholeté archivaci. Vynikající Veltlín z viniční trati Rotes Tor, Riesling poté z tarti Singerriedel.

Grüner Veltliner federspiel "Rotes Tor" 2012

Riesling federspiel "Steinertal" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Axpoint" 2012

Grauburgunder smaragd "Pluris" 2012

Riesling smaragd "Hochrain" 2012

Riesling smaragd "Singerriegel" 2012

 

 

Weingut Nothnagl

Rodinné vinařství, které vede od roku 1997 Anton Nothnagl sídlí od roku 1872 v jednom z nejkrásnějších statků ve Spitzu zvaném Rondellenhof. Lehké jemné federspiely i smaragdy. Pro Wachau je potřeba zmínit i zajímavý leč netradiční Sauvignon v kategorii smaragd.

Grüner Veltliner federspiel "Steinporz" 2013

Riesling federspiel "Burgberg" 2013

Sauvignon smaragd "Hartberg" 2013

Grüner Veltliner smaragd "Setzberg" 2013

Riesling smaragd "Setzberg" 2013

 

 

F.X. Pichler

Vinařská ikona z Wachau, legenda známá po celém vinařském světě. Vinice najdeme ve východní části regionu v obci Dürnstein, konkrétně její části Oberloiben. Místní vinice se vyznačují výraznou mineralitou, vyšší než v západní části u obce Spitz. Jak federspiely tak smaragdy mají velký potenciál k archivaci.

Grüner Veltliner federspiel "Loibner Klostersatz" 2013

Riesling federspiel "Loibner Burgstall" 2013

Riesling smaragd "Loibner Oberhauser" 2011

Riesling smaragd "Loibner Loibenberg" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Dürnsteiner Leibenberg" 2011

Grüner Veltliner smaragd M 2009

Grüner Veltliner "Dürnsteiner Kellerberg" 2011

Riesling smaragd "Dürnsteiner Kellerberg" 2012

Sauvignon blanc reserva 2011

Riesling Unendlich 2009

 

Franz Pichler

Menší rodinná firma otce a syna Pichlerů jejíž sklep se nachází v samém srdci Wachau, v obci Wösendorf. V jejich produkci najdeme svěží federspiely z odrůd Grüner Veltliner a Riesling, ale také těžká, hutná vína v kategorii Smaragd. I zde se setkáme s Veltlínem a Rieslingem, ale jsou zde zastoupeny, pro tento region méně typické odrůdy, jako je Chardonnay, nebo Weissburgunder.

Grüner Veltliner federspiel "Bachgarten" 2012

Riesling federspiel "Terrasen" 2012

Rara Avis 2013

Chardonnay smaragd "Terrasen" 2013

Weissburgunder smaragd "Gaisberg" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Marienfeld" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Hochrain" 2012

Grüner Veltliner smaragd Kollmitz 2012

Grüner Veltliner smaragd "Kollmitz" Das beste 2012

Grüner Veltliner Kollmitz Reserva 2012

Legendary Kollmitz Grüner Veltliner 2012

Riesling smaragd "Kollmitz" 2012

Riesling smaragd "Harzenleiten" 2012

 

 

Veyder - Malberg

Výjimečné vinařství ze Spitzu, založené teprve v roce 2008 Peterem Vayder-Malbergem. Celková produkce pouhých 12 tisíc lahví! Není ve sdružení vinea Wachau, tudíž u něj nenajdeme klasické označení federspiel, nebo smaragd. Tak trochu jiné Wachau. S jeho víny se setkáme například v dánské restauraci Noma, která byla několikrát vyhlášena nejlepší restaurací světa.

Grüner Veltliner "Kreutles" 2012

Grüner Veltliner "Liebedich" 2012

Grüner Veltliner "Hochrain" 2012

Grüner Veltliner "Weitenberg" 2012

Riesling "Bruck" 2012

Riesling "Buschenberg" 2012

 

všechna práva vyhrazena GARAGE Wine © 2012-2020 | foto © f-f.cz a GARAGE Wine | design dwgd.cz

GARAGE WINE s.r.o., Údolní 222/5, Brno-město, 602 00 Brno, IČ: 02270790, OR: Spisová značka C 80780 vedená u Krajského soudu v Brně

Francie

Jedna z nejdůležitějších vinařských zemí světa. Nachází se v ní několik z nejvýznamnějších regionů z nichž žádný nezapře specifický "terroir". Výjimečná vína od šumivých vín z Remeše až po těžká červená vína z Languedocu. Najdeme zde všechny důležité světové odrůdy. Ať už Syrah z Rhony, Sauvignon z Loiry, nebo Chardonnay z Burgundska vína zde dosahují výborných kvalit.

 

Burgundsko

Jeden z nejuznávanějších vinařských regionů nejen ve Francii. Historicky důležitá oblast zachovávající si svoje svébytné kouzlo, které se týká i vín a jídel. Region proslulý velkými víny z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Živočišná, rustikální vína, zároveň elegantní, často s dlouhým potenciálem k archivaci. Malé polohy a produkce z jednotlivých apelací zvyšují již tak velký zájem a poptávku po těchto vínech.

 

 

Domaine de Bellene

Vinařství založené roku 2005 slavným francouzským vinařem Nicolasem Potelem. Vinice staré 50 až 100 let se nacházejí v severní části Burgundska v apelaci Côte d'Or. Nicolas se snaží svá vína vyrábět v souladu s přírodou s velice šetrnými zásahy ve vinici. Od přírodních postřiků po ruční sběr hroznů v malých 10ti kilových bedýnkách, to vše se odráží v konečné podobě a kvalitě Nicolasových vín.

Sauvigny les Beaune 2008

Corton Charlemagne Grand Cru 2007

 

 

 

Rakousko

Popularita rakouských vín rok od roku celosvětově roste. Nejdůležitější vinařské oblasti se nachází ve východní části země, kolem Vídně, u břehů Dunaje a u maďarských hranic. Nejdůležitějšími odrůdami jsou Grüner Veltliner, Riesling a Zweigelt. Minerální bílá vína dosahují při nižších výnosech mimořádných kvalit. Červená vína dosahují nejlepších výsledků v Burgenlandu.

 

Burgenland

Oblast rozkládající se na březích Neusiedlerského jezera proslavená červenými a přírodně sladkými víny. Jeden z nejteplejších regionů z Rakouska. Odrůdově rozmanitější než jiné oblasti v Rakousku. Vynikající Zweigelt, ale také Frankovka, nebo Merlot. Nejdůležitějšími centry jsou Gols a Rüst, pro sladká vína pak Ilmitz.

 

Gut Oggau

Rodinné vinařství ležící u západního břehu Neusiedlersee v obci Oggau. Eduard Tscheppe klade důraz na práci v e vinici citlivou k révě i půdě. Výsledkem jsou plná, extraktivní vína, splňující nejpřísnější kritéria značky Demeter. Přírodní, přesto čistá vína s předpokladem k dlouhé archivaci.

Theodora 2012

Timotheus 2012

Emmeram 2012

Mechthild 2011

 

 

 

 

Helmut Preisinger

Známý výrobce ze slavné obce Gols produkující velká červená, ale i bílá vína. Specializuje se nejen na místního krále Zweigelt, ale i na odrůdy Merlot, Shiraz, Rulandské šedé, nebo Sauvignon. Vína dosahují dlouhodobě vysokých ratingů.

Sauvignon 2013

Welschriesling 2013

S.ex 2011

 

 

 

 

Kamptal

Severovýchodně od Wachau se nachází další důležitá oblast Rakouska Kamptal. Údolí řeky Kampu chrání révu před studenými větry ze severu a tím udržuje vyšší teplotu v regionu. Z odrůd zde dominuje tardičně Riesling a Grüner Veltliner. Vína jsou hutnější a v návaznost na Kremstal a Wachau také hodně minerální.

 

Peter Schweiger

Malý producent z obce Zöbing ležící severně od Langenlois. Specializuje se především na odrůdy Grüner Veltliner a Riesling dosahujících v tomto regionu vynikajících výsledků. Vína jsou typická svojí přímostí a mineralitou, se kterou se posléze setkáme i v blízkém Wachau.

Grüner Veltliner "Kamptal" 2012

Grüner Veltliner "Heiligenstein" 2012

Riesling "Terrasen" 2012

Riesling "Heiligenstein"

 

 

 

 

Wachau

Jedinečný vinařský region proslavený odrůdami Grüner Veltliner a Riesling (setkáme se zde i se Chardonnay, Rulandským bílým, nebo Sauvignonem. Terasovité vinice na severním břehu Dunaje. Podloží postavené na žule a rule. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, vliv Dunaje a specifické mikroklima umožňuje vzniknout špičkovým vínům. Lehčí, svěží vína v kategoriích Steinfeder a Federspiel. Těžší vína s vyšším alkoholem, tělnatá, s dlouhým potenciálem ke zrání v lahvi v kategorii Smaragd.

 

Weingut Alzinger

Známé vinařství otce a syna Alzingerů z Unterloibenu. Jedni z nejlepších procucentů vína z východní části Wachau. Malá produkce zaměřená na vysokou kvalitu. Výsadba pouhých 11ti hektarů vinic. Přes vysokou kvalitu Rieslingu se soustředí hlavně na Grüner Veltliner.

Grüner Veltliner federspiel "Mühlpoint" 2012

Riesling federspiel "Dürnsteiner" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Steinertal" 2011

Riesling smaragd "Steinertal" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Liebenberg" 2007

Riesling smaragd "Hollerin" 2007

Grüner Veltliner reserve 2011

 

Frantz Hirtzberger

Jedno z nejlepších vinařství regionu sídlící v jeho západní části, ve Spitzu. Vynikající federpiely, z nichž některé mohou směle konkurovat kategorii smaragd. Smaragdy pak mají předpoklady k dlouholeté archivaci. Vynikající Veltlín z viniční trati Rotes Tor, Riesling poté z tarti Singerriedel.

Grüner Veltliner federspiel "Rotes Tor" 2012

Riesling federspiel "Steinertal" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Axpoint" 2012

Grauburgunder smaragd "Pluris" 2012

Riesling smaragd "Hochrain" 2012

Riesling smaragd "Singerriegel" 2012

 

 

Weingut Nothnagl

Rodinné vinařství, které vede od roku 1997 Anton Nothnagl sídlí od roku 1872 v jednom z nejkrásnějších statků ve Spitzu zvaném Rondellenhof. Lehké jemné federspiely i smaragdy. Pro Wachau je potřeba zmínit i zajímavý leč netradiční Sauvignon v kategorii smaragd.

Grüner Veltliner federspiel "Steinporz" 2013

Riesling federspiel "Burgberg" 2013

Sauvignon smaragd "Hartberg" 2013

Grüner Veltliner smaragd "Setzberg" 2013

Riesling smaragd "Setzberg" 2013

 

 

F.X. Pichler

Vinařská ikona z Wachau, legenda známá po celém vinařském světě. Vinice najdeme ve východní části regionu v obci Dürnstein, konkrétně její části Oberloiben. Místní vinice se vyznačují výraznou mineralitou, vyšší než v západní části u obce Spitz. Jak federspiely tak smaragdy mají velký potenciál k archivaci.

Grüner Veltliner federspiel "Loibner Klostersatz" 2013

Riesling federspiel "Loibner Burgstall" 2013

Riesling smaragd "Loibner Oberhauser" 2011

Riesling smaragd "Loibner Loibenberg" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Dürnsteiner Leibenberg" 2011

Grüner Veltliner smaragd M 2009

Grüner Veltliner "Dürnsteiner Kellerberg" 2011

Riesling smaragd "Dürnsteiner Kellerberg" 2012

Sauvignon blanc reserva 2011

Riesling Unendlich 2009

 

Franz Pichler

Menší rodinná firma otce a syna Pichlerů jejíž sklep se nachází v samém srdci Wachau, v obci Wösendorf. V jejich produkci najdeme svěží federspiely z odrůd Grüner Veltliner a Riesling, ale také těžká, hutná vína v kategorii Smaragd. I zde se setkáme s Veltlínem a Rieslingem, ale jsou zde zastoupeny, pro tento region méně typické odrůdy, jako je Chardonnay, nebo Weissburgunder.

Grüner Veltliner federspiel "Bachgarten" 2012

Riesling federspiel "Terrasen" 2012

Rara Avis 2013

Chardonnay smaragd "Terrasen" 2013

Weissburgunder smaragd "Gaisberg" 2012

Grüner Veltliner smaragd "Marienfeld" 2011

Grüner Veltliner smaragd "Hochrain" 2012

Grüner Veltliner smaragd Kollmitz 2012

Grüner Veltliner smaragd "Kollmitz" Das beste 2012

Grüner Veltliner Kollmitz Reserva 2012

Legendary Kollmitz Grüner Veltliner 2012

Riesling smaragd "Kollmitz" 2012

Riesling smaragd "Harzenleiten" 2012

 

 

Veyder - Malberg

Výjimečné vinařství ze Spitzu, založené teprve v roce 2008 Peterem Vayder-Malbergem. Celková produkce pouhých 12 tisíc lahví! Není ve sdružení vinea Wachau, tudíž u něj nenajdeme klasické označení federspiel, nebo smaragd. Tak trochu jiné Wachau. S jeho víny se setkáme například v dánské restauraci Noma, která byla několikrát vyhlášena nejlepší restaurací světa.

Grüner Veltliner "Kreutles" 2012

Grüner Veltliner "Liebedich" 2012

Grüner Veltliner "Hochrain" 2012

Grüner Veltliner "Weitenberg" 2012

Riesling "Bruck" 2012

Riesling "Buschenberg" 2012